Alergia na inzulín? Koža vyzerala ako pomarančová kôra

Vitajte! Už 14 rokov som bojoval s diabetom 2. typu, jednorazové lieky nedávajú výsledky ani pri maximálnych dávkach. Pred niekoľkými mesiacmi sa preniesli na stredne pôsobiaci inzulín. Jednoducho zobrali dávku (10 a 8). Počas svojho života prežila niekoľko brušných brušných operácií. S použitím inzulínu som si začal všimnúť, že môj žalúdok začal ublížiť po každej injekcii (nedá sa do žalúdka). Po 3 mesiacoch od začiatku podávania inzulínu si všimli, že staré stehy na bruchu (vyliečené pred približne 10 rokmi) začali červenú a koža a mastné tkanivo na spodnej časti brucha vyzeralo ako pomarančová kôra. To je rovnaké ako dotyk. Okrem toho sa začal objem žalúdka zvyšovať. Povedz mi, prosím, ako súvisí s inzulínom? Je to alergia na inzulín alebo niečo iné?
Ďakujem.
Vera Ivanovna, 67

Dobrý deň, Vera Ivanovna!

Ak v okamihu, kedy nedávajte injekcie inzulínu do tukového tkaniva brucha a zároveň kožu, staré stehy na žalúdku zčervenú a stav podkožného tkaniva sa zmení, potom áno, môže to byť alergická reakcia na tento typ inzulínu (ale alergie na inzulín sú veľmi zriedkavé ).

Čo sa týka rastu tukových tkanív: na pozadí inzulínovej terapie je možný prírastok hmotnosti, takže rast tukových tkanív je možný práve na pozadí inzulínovej terapie a laxnej diéty. Ale sčervenanie a zmeny v štruktúre vlákien sú neobvyklé príznaky inzulínovej terapie, nemali by byť normálne.

Môžete sa obrátiť na kliniku v mieste bydliska a požiadať o nahradenie inzulínu, porovnať stav kože a podkožného tkaniva na pozadí zavedenia iného inzulínu.

Doktorka endokrinológka Olga Pavlova